Türk Tanıtma Vakfı Başkanı Kemal Baytaş, Çin Halk Cumhuriyeti Uluslararası Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı Bayan Lin Yi ve beraberindeki heyet onuruna, Ankara Trilye Restaurantta bir yemek verdi.

Çin Halk Cumhuriyeti Uluslararası Dostluk Derneği Çin’de Bakanlar düzeyinde çalışan bir örgüttür. Çin ve dünyanın her tarafındaki Büyükelçiliklerde çalışan elemanları vardır.

Bu Dernekle TÜTAV arasında 25 yıllık bir işbirliği başarıyla sürdürülmüştür. Bu güne kadar Çin ve Türkiye’de birçok başarılı etkinlik gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde Türk-Çin ilişkilerinin her alanda gelişmesine katkıları olmuştur. Bu Derneğin davetlisi olarak Çin’de yapılan birçok uluslararası kültür festivaline TÜTAV’ın gösteri gurubu davet edilmiş, ayrıca Türkiye’de de Türk Tanıtma Vakfı ünlü Çin yemeklerini tanıtan ve aynı zamanda Çinlilerin büyük bir kültür geleneği olan akrobatik gösteriler düzenlenmiştir.

Türkiye’de 1 kez Gazi Üniversitesi, 1 kez de Başkent Üniversitesiyle Çin’in ekonomisi ve Türkiye ile Çin arasındaki kültür ve medya ilişkileriyle ilgili seminerler düzenlenmiştir. Bu seminerlere hem Çin hem de Türkiye’den üst düzey akademisyen ve ekonomi uzmanları katıldı. Kemal Baytaş Başkanlığında Çin’e giden heyetlerde bilim ve iş adamlarıyla birlikte Türkiye’nin önde gelen gazetecileri de bulunmuş, rektörler, Çin’den döndüklerinde üniversitelerinde Çin felsefesi bölümlerini açmış, bazı ekonomi profları Çin’in ekonomisi adlı kitaplar yayınlamıştır. Gazeteciler Çin hakkında seri yazılar yazmışlardır.

Türk Tanıtma Vakfı ile Çin heyeti 2019 yılı karşılıklı kültür programlarını belirlemişlerdir. Aynı zamanda Çin’den Türkiye’ye gelen yılda 120-150 Bin Çinli turistin 1 milyona çıkartılması için gerekli tedbirler görüşüldü.