RUS BÜYÜKELÇİSİ ANDREY KARLOV 2017 YILINI KARŞILIKLI KÜLTÜR VE TURİZM YILI İLAN EDECEKTİK

Türk Tanıtma Vakfı, ayrıca Türk-Çin ve Türkiye-Rusya Federasyonu Dostluk Derneklerinde Başkan olan Kemal Baytaş, Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ile Ankara Trilye restaurantta bir yemekte buluştular.

Kemal Baytaş yemekte, 1992’den bu yana Rusya ile Türkiye arasındaki diplomatik, ekonomik, turizm ilişkilerinin dorukta olduğu bir süreçte Rus savaş uçağının düşürülmesiyle büyük yara alan ilişkilerimizin yeniden ihyası için dileklerini dile getirdi.

Kemal Baytaş, “uçak düşürülmesi olayını Türk halkının büyük çoğunluğu tasvip etmiyor. Ancak, bu hatanın cezasını, ceremesini halk çekiyor, halk mağdur oluyor.

Buna bir çözüm bulmak iki ülkenin de yararına olacaktır diyor.

Baytaş, diplomasi dostlukları gelip, geçicidir. Asıl olan halkların dostluklarıdır. Bu sorunun hallolmasıyla Türk halkının Rusya’yla olan dostluk duyguları daha da güçlenecektir” diye temennide bulunuyor.

Bunun üzerine Büyükelçi Karlov;

Biz sizi (Kemal Baytaş’ı) çok iyi tanıyoruz. 1990’dan sonra Türkiye ile Rusya arasındaki dostluk ilişkilerinin gelişmesinde sizin çok değerli hizmet ve çabalarınız olmuştur. Bunu biz de, Rus halkı da çok iyi biliyor.

Biz de iki ülke arasındaki dostluğa çok önem veriyoruz. “Bizim Türkiye ve Türk halkına herhangi bir olumsuz yaklaşımımız yoktur.”

Zira bu uçak düşürülmesi olayından önce 2017 yılını “Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı” ilan edecektik.

Ancak, uçak düşürme olayı bu planlarımızı alt üst etti diyor.